О сајту
Видим само лепоту
Када је пре много година (још 2004.) изашла из штампе књига ”Учити санскрит”, књига мојих размишљања и дотадашњих сазнања о језику уопште, а о сродству између српског и санскрита посебно, никакав други циљ нисам имао осим да је поклоним драгим особама. Међу њима и двема женама које сам, на свој начин, доживљавао као учитељице и мајке у тој области, а којих се сада, будући да су се упокојиле, с љубављу и огромном благодарношћу молитвено сећам – Бранислави Божиновић и Весни Крмпотић.
Бранка ме, пошто је прочитала, позвала и рекла: ”Сине, ово је много добро! Али… како и одакле ти све ово знаш, много си млад да би све ово знао?! Настави да пишеш, молим те!”.
Весна је, заједно са универзитетским професором философије др Србољубом Димитријевићем Кумом, једно вече у Врањској библиотеци говорила о књизи на свој врло специфичан начин. У наставку је, с времена на време, предлагала да се још негде говори о тој књизи. И њој, као и Бранки, објашњавао сам да нисам професорски тип, да немам потребу да то радим… да нисам ни мисионарски тип, нити проповедник… Некако сам се врло вешто извлачио. И тако неколико година. А онда је позвала и рекла како је управа Коларчевог народног универзитета врло заинтересована да књигу представимо код њих. Па је истим поводом позвала још два–три пута. Неколико људи се чудом чудило зашто нећу да идем тамо где многи једва чекају да оду и причају. Истрајавао сам… Е, онда је Весна још једном позвала и рекла нешто што ми на ум није падало, нешто о чему уопште нисам тако размишљао:
”Слушај, сине, ти можеш колико хоћеш да нећеш јавно да причаш о томе, али грех је да и други не чују оно што је теби дато!!!”. Ауу… ”шамар” својеврсни. Било је то много лепо вече. Она и ја говоримо онако како нам је на срцу.
Дружење смо завршили уз кафу. Десило се да је преко пута мене сео човек кога нисам знао, њен пријатељ проф. др Ђуро Шушњић: ”Извините, а на колико факултета предајете, где све?”. ”Срећом ни на једном, уопште не волим школу!”, одговорих. ”Добро, али би требало да предајете на два–три, ово је много необично!”, наставља човек. Кажем: ”Видите, изнад свега волим слободу, и да слободно говорим шта мислим и онолико колико знам кад будем питан, а никако не волим да спадам у било коју струју на неком факултету, или да не могу да говорим све шта мислим и знам, а поготово не да се држим неког програма. Уосталом, сва ова знања нисам научио ни у једној школи, него од добрих и мудрих људи зналаца којима сам бескрајно захвалан – професору Радмилу Стојановићу, епископу Данилу Крстићу, Чедомилу Вељачићу и многим другим, као и из добрих књига, од којих ниједна није део ‘обавезне литературе’…”.
Од тада до данас било је још много предлога и молби да нешто пишем, да се говори о неким темама сниме и касније слушају (”Ти док причаш – све нам је јасно, али после два дана имамо потребу да опет то исто чујемо!”) и да буду објављене књиге са тим.
Сви они моји разлози и даље стоје, и даље исто мислим, али Веснине речи ми буду опомена па, ево, овакав какав сам, онолико колико ми је дато, а након последње две године опрезног размишљања, одлучих да направим овај сајт на коме ће бити текстови и остало као покушај указивања на оно што нас собом за себе лепи – лепоту. Лепоту у њеним разним видовима, небитно да ли се ради о зрну лепоте или планини красоте, битно да собом за себе лепи, да заслађује, да својом милином кроз нас проструји…
Имајући у виду разне људске муке, неправде, грозоте, страхоте… некако, још као детету, та ”лепша страна постојања” имала је већу снагу. Тамо где је она, ту је и мир, ту су истина и са/знање, миомирис… дисање… А и како би другачије кад је од Лепоте, од Бога, ”који је Леп и воли лепоту”… Оно што се на свим нивоима распада и заглибљује у мрак и расуло, што сви свакодневно толико јасно видимо и осећамо на много начина, оно што се зове свет, само она може да спаси – ”лепота ће спасти свет”…
Кроз природу, у разним људским дружењима, кроз звуке и боје, кроз осмех и сузе, кроз храну и мирис, преко шаре на ћилиму или грнчарији, у тањиру, на џезви за кафу, у леку… свуда је. Највише, пак, у молитви и благодарности, знању и достојанству, слободи и дисању, правди и истини.
Отуда и множина: ”Ризнице…”. Многе су њене ризнице а Једна је.
После најстрашнијег покоља у повести човечанства, на Кербели, ”земљи туге и бола”, где је крв на све стране, мрак, побијена људска телеса и дечја телашца, бол, вапаји… ужас најстрашније неправде… дивна и величанствена Зејнеба, у болу за погинулим братом и побијеном породицом, на подругљиво питање демонске душе човеколиког двоношца, одговара са свега неколико речи:
”Ма раајту илла џамила!” – ”Нисам видела ништа осим Лепоте!”.
Овде изложени текстови, фотографије и остало, немају за циљ расправе и полемике (тога има превише и у животу и на интернету), никаква институција или идеологија не налазе се у позадини него су покушај да се на миран начин укаже на неке вредности и светиње око којих се као људи окупљамо и делимо их. Баш онако, по оној ”вишој математици” која каже да се љубав, то јест лепота дељењем умножава.
Дешавало се више пута да ме неки пријатељи муслимани, и сунније и шиије, питају понешто о православљу. Дешавало се да су ме пријатељи којима су блиски неки правци индијске духовности такође питали о православљу. А са свима њима било је и разговора о исихазму и тасавуфу (суфизму), о њиховим и о сусретима индијске адваита веданте и суфизма кроз историју и данас, о духовној музици и сарадњи православних појаца и мевлевијских дервиша…
У свим тим нашим разговорима и дружењима осећало се огромно међусобно поштовање, а питања и жеља за сазнањем били су потпуно искрени и скроз добронамерни.
Једном речју: са тананим трепетом у односу на Свето, на Лепоту. Свако од нас, на свој начин био је и јесте привлачен њоме и њој.
Зато ће овде и бити поменути примери лепог људског дружења како кроз историју, тако и данас, у наше време. Занимљиво је то што је ту реч о великим именима и православне и исламске вере. О сусретима православних и суннија углавном се више зна, већина текстова и литературе њих помиње.
Оно што се код нас скоро уопште не зна, о чему једва нешто мало може да се прочита, а имају у виду дословно само неколико људи, тиче се унутарњости и дубине ислама, посебне љубави према ономе који је ”послан као милост свим световима” и његовој Породици, његовим духовно-телесним потомцима: Ахл ал-Бејт, Ехлибејт, шиије, шиити… називи су који се односе на то и на све што се ту подразумева.
Десило се, како то често бива у животу, нешто што ми никада на ум није наилазило као могућност – да целе три године радим, дружим се, служим и разговарам са стотинама младих људи из разних крајева Балкана, али и са онима који већ дуго живе на европском и америчком Западу, а који су пролазили кроз разне душевне муке, муке с алкохолом и који су дотакли паклено дно хероина и разних других дрога. Окупили бисмо се, сабрали, начинили збор, па зборили. Дружења и говори као зборења у истоименом фолдеру су.
О разумевању, значењу и значају језика, као и о спознаји кроз изворно значење неких речи нема потребе да се много говори, то је само по себи јасно: чим се запиташ и сазнаш шта ти, на пример, име које носиш значи, постане ти суштински важно да део тебе буде и знање о многим речима које изговараш а које су много значајне за свесни живот.
О значају и лепоти мириса, накита, тамјана, мирисавих штапића, зачина, занимљивих искустава из медицине биће речи у посебном делу.
Ма колико је до сада проучавано Врање и околина, Пчињски округ уопште, и даље постоје нивои који се открију кроз реч, овдашњи говор, обичај, песму… И даље нас задиви чињеница: тако мало место и област а тако много слојева из разних делова повести овога краја. Значајни су појединци и институције које су то проучавале и на разне начине забележиле, а удружење грађана ВЕД већ пуних 20 година тиме се бави, чува и негује. Посебан фолдер на овом сајту садржаће лепоте из те области.
За крај, као најважније: ништа без истински живих, добрих и занимљивих људи – ништа без особа које у себи носе и живе лепоту. ”Разговори са…” обухватају дружења са њима и њихова искуства и увиде.
”Тамо где је она, ту је и мир, ту су истина и са/знање, миомирис… дисање…
А и како би другачије кад је од Лепоте, од Бога, ‘који је Леп и воли лепоту’…”
Горан Арсић